NA JESIENNE WIECZORY

Długie jesienne wieczory zupełnie nie skłaniają mnie do melancholii. Lubię umościć się owinięta w cieplutki kocyk z książką i jeszcze jedną moją wielką przyjemność na jaką sobie pozwalam jest patrzenie na płomień z naturalnej świeczki, od razu robi się cieplej. Świetnie sprawdza się kubek herbaty z imbirem lub klasyczne kakao. Idealny wieczór na relaks.
Dzisiaj zaproponuje cztery książki, które wciągnęły mnie maksymalnie.

Aleja Chanel N 5 – Danieli Farnese – Historia Rebecci, trzydziestotrzyletniej dziewczyny, wielkiej fanki Coco Chanel. Dziewczyny, która z miłości zmienia pracę i przeprowadza się z Wenecji do Mediolanu. Nic nie jest takie oczywiste jak się wcześniej wydawało. Niccolo okazuje się nie tak idealny jak w marzeniach naszej bohaterki. Jak potoczy się historia naszej bohaterki znajdziecie w książce.

Czarne Skrzydła – Sue Monk Kidd – W początkowych latach XIX wieku sytuacja kobiet w Ameryce była ograniczana przez obyczaje, prawo, a te które miały jeszcze mniej szczęścia również system niewolniczy. “Czarne skrzydła” to opowieść o dwóch kobietach, które w dzieciństwie splotły dziwne losy. Młoda Sara Grimkee, córka sędziego sądu najwyższego Karoliny Południowej, na swoje jedenaste urodziny otrzymuje niecodzienny prezent, obwiązaną lawendowymi wstążkami niewolnicę Hatty. Dziewczynka nie chce takiego prezentu, czuje że nie można posiadać człowieka. Obie łączy przyjaźń, a ścieżki życiowe wyznaczą zupełnie niespodziewane tory przez nowoczesny światopogląd Sary.

Teresa d`Urberville – Thomas Hardy – Młodziutka Teresa zostaje wystawiona przez własna rodzinę jak atrakcyjny towar, by móc się wzbogacić. Bezlitośnie uwiedziona i wykorzystana przez swojego pracodawcę rodzi nieślubne dziecko, które wkrótce umiera. W nowej pracy na farmie poznaje młodego intelektualistę, syna pastora – Angela Clarea. Przeszłość daje jednak o sobie zapomnieć. Po ślubie wyjawia swój sekret mężowi. Zostaje porzucona i pozbawiona środków do życia. Kobieta znajduje pracę ponad jej siły i dlatego wybiera najgorsze wyjście z sytrauacji. Historia Teresy to tak naprawdę opowieść o podwójnej angielskiej moralności i konwenansach, które niejedną osobę doprowadziły do tragedii.
Na podstawie powieści powstał bardzo doceniony film Romana Polańskiego w roli gółwównej z Nastassią Kinski.

Ta chwila – Douglas Kennedy – poruszająca historia miłości w realiach zimnej wojny, podzielonego murem Berlinem i knowań agentów wywiadu obu stron. Thomas Nesbitt, amerykański pisarz dostaje przesyłkę od kobiety z którą łączyło go coś więcej dwadzieścia pięć lat wcześniej, Perty Dussmann, która uciekła Berlina Wschodniego. Bohaterka nie daje rady odciąć się od przeszłości, rodziny, dziecka i wywiadu w tamtych czasów. Szantaże, preparowanie dowodów są na porządku dziennym. To bardzo emocjonalna historia jak dajemy się manipulować podszeptom ( tu nieczystej grze agentów służb wywiadowczych) i jak bardzo przeszłość ma wpływ na nowo pisaną historię. Historia Petry i Thomasa wzbudziła wiele emocji, a zakończenie choć nie pozytywne w oczywistym znaczeniu pokazuje coś budującego.

NA JESIENNE WIECZORY
NA JESIENNE WIECZORY

You may also like

7 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *