Krokusy w Dolinie Chochołowskiej

Z centrum Zakopanego do Witowa można dojechać busem lub własnym samochodem, parkując na wyznaczonych do tego celu miejscach. Po zakupieniu biletów wstępu ( w tym roku było to 5 zł za bilet normalny) wyruszmy z Siwej Doliny. Pieszo wędrówka zajmie nam około 2 godz. 15 min. w jedną stronę. Dla osób z trudnościami w poruszaniu się przygotowane są bryczki górskie, które emanują niezapomnianym zapachem w trakcie jazdy J . Trasa biegnie początkowo drogą asfaltową, a później przechodzi w kamienisto błotną w otoczeniu lasu oraz skał. W dolinie znajduje się kilka wykorzystywanych w dalszym ciągu chat pasterskich  posiadających znaki Światowego Dziedzictwa Kultury. Elementem niezbędnych do wzrostu krokusów jest właśnie kulturowy wypas owiec na tym terenie.

Pierwsze krokusy można zobaczyć już w Siwej Dolinie, jednak prawdziwa magia zaczyna się gdy dotrzemy do Doliny Chochołowskiej. Cała dolina wygląda jak dywan mieniący się odcieniami fioletu stworzony z malutkich kwiatków krokusa. W końcu docieramy do schroniska. Czas na krótką przerwę i regenerację sił. Oprócz tradycyjnych schroniskowych dań jak żurek, fasolka czy bigos najbardziej polecam szarlotkę, która tylko w tatrzańskich schroniskach smakuje najlepiej. Wracamy na szlak, który tym razem biegnie koło kaplicy św. Jana Chrzciciela, gdzie kręcono sceny do Janosika. Stąd też rozlega się najpiękniejszy widok na Dolinę Chochołowską oraz widoczne szczyty dwutysięczników tatrzańskich.  To cudowne miejsce do podziania niesamowitego kilkudniowego  zjawiska jakim jest kwitnienie krokusów i medytację w najpiękniejszej wiosennej scenerii Tatr.

Całe wyjście powinno nam zająć około 5,5 godzin. Wyjście najlepiej zaplanować wcześnie rano, aby ominąć największe zagęszczenie turystów i zapewnić sobie dobre światło do zdjęć. Robiąc zdjęcia pamiętajmy aby nie deptać krokusów, inni którzy przyjdą później też chcą je zobaczyć.

You may also like

15 komentarzy

  1. Simply online checking points out … adore the images!

    I try to learn by checking out other images, as well.

  2. Tatrzańskie doliny wiosenna pora to 8 cud świata….widok krokusów, gdzie jeden piękniejszy od drugiego zapiera oddech 🙂