30 dni do uporządkowanego Nowego Roku

Zbliża się końcówka tego dziwnego pod każdym względem roku. Grudzień dla mnie jest takim jakby podsumowaniem roku, ale też czasem uporządkowaniem spraw i rzeczy, żeby w nowy rok wejść bez niepotrzebnego balastu tak tego materialnego, jak też mentalnego. Mamy jeszcze trochę czasu do Sylwestra, żeby przejrzeć to co zgromadziliśmy w domowych zakamarkach, posprzątać, pozbyć się niepotrzebnych gratów i poczuć, że idzie nowe, lepsze. A wiadomo, że porządek w domu to też porządek w głowie.
Takie porządki warto rozpocząć wcześniej, żeby mieć wystarczająco dużo czasu, żeby wszystko ogarnąć. Takie duże zadania zdecydowanie wolę rozbić na mniejsze partie, zamiast zabierać się za wszystko na raz. W tym poście podzieliłam pracę na codzienne czynności na które łatwiej wygospodarować czas. Zdecydowanie lepiej rozpocząć od czynności najprostszych, a potem kierować się w stronę tych bardziej złożonych.

Zaczynamy:
PIERWSZA KATEGORIA – SZAFA
Pierwszego dnia dnia zajmiemy się torebkami, plecakami i portfelami. Po całkowitym opróżnieniu i wyczyszczeniu, warto trzymać je otwarte przez kilka dni. Do tych mniej używanych włożyć woreczki z sodą oczyszczoną pochłaniającą niepotrzebne zapachy lub woreczkiem z lawendą lub innym delikatnym zapachem. Klucze i karty też muszą się znaleźć w odpowiednich miejscach.

Drugi dzień jest dla ubrań. Myślę, że w większości przypadków może to potrwać więcej niż jeden dzień i tak też będzie zupełnie w porządku. Jedni lubią robić przegląd garderoby kategoriami. Jeżeli kategoria dotyczy spodni, trzeba je zebrać ze wszystkich możliwych miejsc w domu. Najpierw sprawdzić czy wszystkie nadają się do użytku, nie są poplamione, przetarte, rozdarte, następnym krokiem będzie sprawdzenie czy są odpowiednie do figury ale też czy nie są zdublowane. Wybieramy tylko to co będzie potrzebne i idealnie dopasowane. Jeżeli jakieś ubrania wymagają drobnych przeróbek krawieckich można je odłożyć, pod warunkiem że nie na święte nigdy. Warto przemyśleć co nadaje się jeszcze do sprzedania lub oddania, a z resztą trzeba się niestety rozstać.

Dzień trzeci jest dla bielizny. Dla majtek, biustonoszy albo skarpetek bez pary, które są rozciągnięte lub za ciasne. Zupełnie inaczej czujemy się w ładnej bieliźnie i choć jej nie widać, to ma zdolność poprawiania samopoczucia.

Dzień czwarty zarezerwowany jest dla butów. Tym niewygodnym i zniszczonym mówimy zdecydowane NIE.

Dzień piąty jest dla produktów do pielęgnacji w tym produkty do makijażu, perfumy, produkty do włosów i skóry, zniszczone frotki do włosów, niepotrzebne wsówki i zaschnięte i brzydkie lakiery do paznokci.
Ciało i twarz zasługuje na idealnie dobrane i z dobrym składem produkty, więc po co nakładać na nie coś co nam nie służy.

W dzień szósty zajmiemy się akcesoriami takimi jak zepsuty zegarek, paski, kolczyki bez pary albo zadrapanym i połamanym okularom przeciwsłonecznym.

DRUGA KATEGORIA – DOMOWE BIURO I MULTIMEDIA
Dzień siódmy wykorzystamy na przyglądnięcie się takim rzeczom jak gazety, czasopisma, instrukcje obsługi urządzeń elektronicznych ( wszystkie można znaleźć online), pojedyncze przepisy kulinarne, których nigdy nie użyjemy, zdjęcia mody itp. Czy na pewno jest to potrzebne ?

Ósmego dnia przeglądamy notatki i zeszyty. Z doświadczenia wiem, że nie warto przechowywać notatki i zeszyty ze szkoły czy studiów, bo nigdy się do nich nie wraca. Jeżeli zalegają szafkę już kilka lat tym bardziej warto się ich pozbyć. Jeżeli coś będzie potrzebne i tak będziemy szukać informacji w internecie.

Dzień dziewiąty przeznaczony jest na uporządkowanie płyt CD, DVD i książek. Jeżeli nie przysparzają już radości i nie są już użytkowane pozbądź się ich. Jeżeli jest to książka, która została przeczytana przekaż ją dalej. Może najlepszej przyjaciółce, a może do biblioteki, gdzie zawsze będzie do niej dostęp. Czy nadal używasz słowików papierowych ? Teraz nazywa się to translator.

Dzień dziesiąty jest dla starej lub nieużywanej elektroniki. Tutaj przeglądniemy komputery, telewizory, tablety, telefony i ich kable. Jeżeli nie są zbyt przestarzałe może uda się je sprzedać, a jeśli nie będziesz w stanie należny pamiętać, aby oddać je w odpowiednie miejsce. Podpowiedź: np. w Biedronce są kosze na małe AGD, bateryjki i świetlówki.

W dzień jedenasty będziemy sortować pokwitowania, rachunki i dokumenty. Zostawiamy rzeczy, których naprawdę potrzebujemy np. z powodów podatkowych przez 5 lat, świadectwa pracy na zawsze, gwarancje przez 2 lata od daty zakupu itp. Dokumenty warto pogrupować w segregatorach lub teczkach z przegródkami, w przyszłości to bardzo ułatwia odnajdywanie tych odpowiednich.

Dzień dwunasty jest dla materiałów piśmienniczych jakie mamy w całym domu. Wyrzućmy wszystkie niepiszące markery, pisaki, długopisy i połamane ołówki. Do kosza na makulaturę oddaję pokreślone notatki, zapisane strony z notatnika. Wolne strony składam w jednej szufladzie, one jeszcze posłużą do zapisywania lub malunków dla dzieci, bez konieczności kupowania nowych bloków. To dobre dla środowiska.

TRZECIA KATEGORIA – ARTYKUŁY GOSPODARSTWA DOMOWEGO
Trzynastego dnia przeglądamy rzeczy takie jak pościele, ręczniki. Jeśli masz zużyte prześcieradła, poszewki na poduszki, ręczniki lub szlafroki masz w zasadzie trzy opcje, zapytać w schronisku dla zwierząt lub lokalnego mechanika czy czegoś nie potrzebują, zrobić z nich ściereczki do sprzątania ( bez przesady, nie koniecznie na najbliższe 20 lat) albo wyrzucić.

Dzień czternasty przeznaczony jest dla środków czyszczących. Przeglądnij co już masz, może niektóre rzeczy się dublują. Zrób listę posiadanych preparatów, dzięki temu na kolejnych zakupach nabędziesz tylko to co się skończyło. Jeżeli przestawiłaś się na preparaty naturalne, te środki których nie używasz oddaj komuś, najgorsze co możesz zrobić to wylać je do toalety. Poczytaj jak wykorzystać sodę, ocet i tradycyjne szare mydło, olejki eteryczne. Mieszkanie posprzątane takimi nieszkodliwymi substancjami będzie idealne dla zdrowia naszego organizmu. Po cięższe preparaty sięgam dopiero, kiedy te domowe nie dają rady doczyścić, ale to jest naprawdę sporadycznie.

Kolejnego już piętnastego dnia będziemy sprzątać szufladę, szafkę lub pudło na wszystko. Najlepiej pozbyć się takiego miejsca, a rzeczy w nich upchane odłożyć na swoje miejsce i się tego trzymać, a zbędne dziadostwo wyrzucić.

Dzień szesnasty przeznaczony jest na górze szafek. Szczyty szafek mają z czasem tendencję do kumulowania niepotrzebnych przedmiotów. Zostaw kilka dekoracyjnych przedmiotów, które lubisz i usuń resztę. To bardzo ułatwia sprzątanie, bo nie ma już kurzołapek.

Dzień siedemnasty przeznaczony jest na sprzątanie mebli. Odsuń je i wyczyść kurz z tyłu i pod nimi. Wyrzuć te meble, które są nieużywane, połamane, niepasujące stylistycznie do reszty. Mamy tendencję do gromadzenia mebli często nawet nie zwracając już na nich uwagi, tylko dlatego, że jesteśmy do nich przyzwyczajeni. To czas, żeby przyjrzeć się swoim przestrzeniom z punktu widzenia gościa i ze świeżym spojrzeniem zapytać siebie czy widząc tę rzecz pierwszy raz mogłaby mnie zauroczyć i wydałabym na nią pieniądze. jeżeli odpowiedź brzmi nie to czas aby opuściła nasze mieszkanie.

CZWARTA KATEGORIA – KUCHNIA
Dzień osiemnasty przeznaczony będzie na przeglądnięcie zamrażarki. Wyrzućmy rzeczy, które są stare, przeterminowane albo nie lubimy jeść. Z pozostałych składników skomponujmy smaczne posiłki. Dopiero po skończeniu zapasów róbmy nowe.

Kolejny dziewiętnasty dzień przeznaczmy na szafkę z przyprawami i lekarstwami. Tych przeterminowanych i których nie będziemy już używać trzeba się pozbyć. Niepotrzebne leki odnieśmy do punktu zbiórki. Warto poukładać wszystkie przyprawy w jednakowych, opisanych słoiczkach to pomaga w utrzymaniu ładu, organizacji i poczucia estetyki.

Dzień dwudziesty przeznaczony będzie dla szafek kuchennych. Wyjmijmy z nich wszystko, dokładnie umyjmy szafki, rozłóżmy waciki z olejkiem cytrynowym i kilkoma listkami laurowymi, dzięki temu nie zagnieżdżą się nam mole spożywcze ( o ile nie przyniesiemy je ze sklepu). Nikt nie potrzebuje też połamanych i śmierdzących pojemników na jedzenie, pojemników bez przykrywek albo słoików w ilości hurtowej. Przejrzyj wyjętą zawartość szafek i wyrzuć to czego nie potrzebujesz.

PIĄTA KATEGORIA – TELEFON I KOMPUTER
Dwudziestego pierwszego
dnia przejrzyj aplikacje w telefonie, żeby pozbyć się tych, których od dawna nie używasz. Dzięki temu telefon będzie szybciej działał.

Dzień dwudziesty drugi przeznaczony jest na porządki w przechowywanych danych jak zdjęcia, filmy, wiadomości. Wyczyszczenie niepotrzebnych rzeczy i zrobienie kopii zapasowych, tych danych które chcemy zatrzymać. To powinno również usprawnić nieco nasz sprzęt. To zadanie może potrwać nawet kilka wieczorów, ale naprawdę warto.

Dzień dwudziesty trzeci będzie wymagał prostego zadania – odsubskrybowania wszystkich list mailingowych, serwisów wiadomości i newsletterów itp, które już nam nie służą.

Dwudziestego czwartego dnia robimy porządek na skrzynkach odbiorczych. To może zniechęcać, ale kiedy skończysz poczujesz ulgę, a w przyszłości będzie łatwiej utrzymać ją nieprzeładowaną. Ważne informacje warto umieścić w odpowiednich folderach, a te których już nie będę potrzebować usunąć.

KATEGORIA SZÓSTA – RÓŻNE OSOBISTE PRZEDMIOTY
Dnia dwudziestego piątego będziemy szukać zdjęć. Usuńmy wszystkie nieostre, rozmazane, brzydkie i zrobione identyczne kilka razy zdjęcia. To miłe zajęcie, pozwala wrócić pamięcią do przyjemnych chwil, znajomych i miejsc, a przy okazji zrobić galerię, która daje przyjemność z przeglądania. Nasi znajomi na wieczorku z winem nie chcą oglądać kilku tysięcy zdjęć, tylko te najpiękniejsze, coś wnoszące. Może będziesz chciała zrobić sobie fotoksiążkę z całego roku. Nie rób już dodatkowych odbitek, to tylko zajmuje przestrzeń.

Dzień dwudziesty szósty związany jest z hobby. W dziwacznym roku 2020 dobrze jest mieć pasję, coś co kreatywnie utrzymuje nas w dobrym humorze. Warto jednak przemyśleć jakie działania nie są już dla nas interesujące, a przy tym przedmioty, które były nam potrzebne. Skupmy się tylko na tym, żeby pozbyć się rzeczy, które nie są już użyteczne np. wyschnięte farby, z których nikt już nie skorzysta, albo sprzęt sportowy, który już nie działa poprawnie lub nie będziemy go używać.

Dzień dwudziesty siódmy jest dla przedmiotów o wartości sentymentalnej. Dla niektórych może to być trudne. To rzeczy jak pamiątki, prezenty, kamyczki z wycieczki albo coś zupełnie innego. Zostawmy tylko to co wywołuje uśmiech na twarzy. Jeżeli coś trzymamy tylko dlatego, że byłoby głupio gdyby ktoś się dowiedział, że wyrzuciliśmy jego prezent to lepiej oddajmy go komuś komu rzeczywiście sprawi przyjemność. Dawanie prezentów niesie ze sobą pewną intencję, a rzeczy są tylko jej wyrazem. Szkoda miejsca w domu na trzymanie czegoś co zupełnie nam nie pasuje.

Dzień dwudziesty ósmy przeznaczony jest na posegregowanie dekoracji świątecznych. Dla tych uszkodzonych albo nieużywanych bożonarodzeniowych, halloweenowych albo z innej okazji mówimy nie. Pozbądźmy się ich bez sentymentu. Dekoracje muszą sprawiać nam radość, a przy tym pasować do innych rzeczy w domu.

Dzień dwudziesty dziewiąty przeznaczymy na sprzątanie samochodu jeśli go mamy. Wystarczy usunięcie zbędnych rzeczy ze schowków, szczególnie tego z przodu ( w tamtym roku znalazłam tam nawet ketchup z maca ). Opróżnienie bagażnika i poddanie drobnemu praniu dywaników i pokrowców na siedzenia. Warto przemyć wszystkie okna, wytrzeć kurze i odkurzyć. Teraz tylko kilka kropelek ulubionego olejku eterycznego na wacik włożony w popielniczkę. Od razu miło wsiada się do takiego samochodu.

Dzień trzydziesty jest dla naszego umysłu. Odgramiałyśmy większość naszej przestrzeni, warto zadbać o relaks. Ten dzień poświeć tylko dla siebie. Naprawdę chcę, żebyście zaplanowały ten dzień lub chociaż popołudnie jak wakacje, które spędzicie w swoim mieście lub miejscowości odwiedzając lokalne atrakcje, na ile oczywiście się da. Kiedy zdystansujesz się od wszystkiego co nie wprowadza w dobry nastrój będziesz wiedzieć co jest tak naprawdę wartościowe w twoim życiu. To wcale nie musi być nic drogiego ani wyszukanego, to może być pyszna herbatka w towarzystwie najlepszej przyjaciółki albo spacer w lecie, joga w ogrodzie albo coś zupełnie innego, ale przyjemnego przede wszystkim dla ciebie.

Właśnie przeszłaś przez cały miesiąc odgracania swojej przestrzeni, więc nagródź się czymś przyjemnym. Kiedy już skończyłaś 30 dni odgracania możesz zauważyć, że weszłaś w stan chęci udoskonalenia jakości swojego życia, wiec interesujesz się odgraceniem również innych miejsc czy kategorii jak składzik ogrodowy, piwnica czy strych. Tam też zalęgły się niepotrzebne przedmioty, ale to już tema na inny post.

Trochę autoreklamy: na moim vinted można znaleźć kilka całkiem fajnych rzeczy, które szukają nowego domu klik TUTAJ

Continue Reading

SEZONOWE W LISTOPADZIE I PRZEPIS NA GRZYBOWĄ GROCHÓWKĘ I MAKOWĄ OWSIANKĘ Z KARMELIZOWANĄ ŚLIWKĄ

Kolejna dawka sezonowych inspiracji. O tym, że najlepsze są sezonowe i lokalne warzywa i owoce już wiemy. W listopadzie dalej mamy pod dostatkiem praktycznie wszystko. Do wyboru do koloru. Żeby nie było nudno, co miesiąc zmieniają się składniki, pomysły i inspiracje na szybkie i smaczne dania.

Listopadowe owoce:
jabłka, gruszki, śliwki, winogrona, pigwa, dzika róża, morwa, aronia, dereń, orzech włoski, orzech laskowy, żurawina, dzika róża

Listopadowe warzywa:
grzyby opieńki, podgrzybki i inne, dynia, papryka, pomidory, por, ziemniaki, jarmuż, biała i czerwona kapusta, włoska kapusta, kapusta pekińska, kalafiory, brukselka, sałata, fasola, groch w wielu odmianach, burak, marchew, pietruszka, natka pietruszki, szczypior, seler, pasternak, koper włoski, brukiew, cebula, czosnek, bakłażan, karczoch, kukurydza, cukinia, patison, karczoch

www.themomentsbyela.pl - SEZONOWE W Listopadzie...

Z tego asortymentu można przygotować:

– zupę z dyni – przepis TUTAJ
– zupę z kukurydzy
– zupa pomidorowa (moja ulubiona ) przepis TUTAJ
– barszcz czerwony
– każdą jarzynową 🙂
– krupnik
– bigos z grzybami i śliwką wędzoną – przepis TUTAJ
– gołąbki – przepis TUTAJ
– bułeczki z kiszoną kapustą i grzybkami
– pasztet warzywny z sosem śliwkowym – przepis TUTAJ
– leczo z kurkami z Jadłonomii – przepis TUTAJ
– pieczone warzywa ( burak, cebula, marchew, dynia i co komu do głowy przyjdzie )
– kaczka z sosem malinowym i pieczonym jabłkiem – przepis TUTAJ
– placki dyniowe z paprykarzem – przepis TUTAJ
– zapiekane kanapki – przepis TUTAJ
– jesienne przetwory – przepis TUTAJ
– surówka z kiszonej kapusty ( kiszona kapusta, cebula, jabłko i dobry olej)
– sałatkę z pieczonych buraków – przepis TUTAJ
– dyniowe brownie przepis TUTAJ
– chlebek bananowy z żurawiną i musem pomarańczowym – przepis TUTAJ
– szarlotka sypana – przepis TUTAJ
– rustykalne ciasto ze śliwkami – przepis TUTAJ
– słodka drożdżówka ze śliwkami – przepis TUTAJ
– zielone praliny z matcha przepis TUTAJ
– pancake z sosem daktylowym z Jadłonomii – przepis TUTAJ
– budyń owocowy
– ryż z jabłkami – KLASYKA DZIECIŃSTWA

Do dzisiejszego posta przygotowałam dwa przepisy: Makową owsiankę z karmelizowaną śliwką pachnącą cynamonem i brązowym cukrem, trochę nawiązującą do zbliżających się mikołajków, a na danie główne rozgrzewającą i sycącą grzybową grochówkę bardziej przypominającą grzybowy gulasz. Uwielbiam pływające kapelusze opieńków na które właśnie w listopadzie jest sezon.
Zaczynamy:

www.themomentsbyela.pl - SEZONOWE W Listopadzie...

Składniki na owsiankę:

1,5 szklanki mleka sojowego
5 łyżek maku mielonego
3 łyżki płatków owsianych
3 łyżki płatków jaglanych
3 łyżki pełnoziarnistego grysiku
4 daktyle suszone
obgotowana skórka z 1/3 pomarańczy
30 dag śliwek
4 łyżki brązowego cukru
pół łyżeczki cynamonu

Na patelni karmelizujemy połówki wydrążonych śliwek z cukrem i cynamonem. Skórkę pomarańczową i daktyle kroimy w kosteczkę. Na mleku gotujemy wszystkie płatki i grysik oraz skórkę pomarańczową i daktyle.
Gorącą masę przekładamy do miseczek, na połowie układamy przygotowaną śliwkę. Szybkie i aromatyczne śniadanie gotowe.

www.themomentsbyela.pl - SEZONOWE W Listopadzie...

Składniki na zupę:

szklanka surowego grochu
szklanka kapeluszy opieńków
6 pieczarek
4 ziemniaki
marchewka
pietruszka
pomidor
cebula
3 ząbki czosnku
2 listki ziela angielskiego
4 ziarenka ziela angielskiego
majeranek
pieprz, sól
olej
natka pietruszki

Groch, ziele angielskie, listek laurowy i pietruszkę, gotujemy w 1,5 litrze wody z łyżeczką soli.
Kapelusze opieńków obgotowujemy na małym ogniu przez 15 minut i odcedzamy.
Kiedy groch zacznie mięknąć dodajemy pokrojone w drobną kosteczkę jednego ziemniaki (zagęści zupę) i trzy ziemniaki w większą kostkę, marchewkę, pomidor bez skórki rozdrobniony i gotujemy przez 15 minut.
Cebulę kroimy w kosteczkę i podsmażamy na złoty kolor na oleju.
Pieczarki kroimy w ćwiarteczki. Do zupy dokładamy w pieczarki i kapelusze opieniek, podsmażona cebulkę, pokrojony na drobniutko czosnek, majeranek i na pikantnie pieprz do smaku. Posypujemy obficie natką pietruszki i mogę życzyć smacznego.

Continue Reading

MIŁY JESIENNY PIĄTKOWY WIECZÓR

Październik mignął jak z bicza trzasnął. Było jak zwykle dziwnie w tym dziwnym i przewrotnym roku. Pandemiczny nawrót całkowicie pomieszał mi plany w wielu kwestiach i do tego noszenie maseczek na około, narastająca psychoza i wszędobylski stres, bo co dalej.

Ale czy na pewno to powód do ostatecznych smuteczków ? Właściwie niekoniecznie. Jest jak jest i trzeba się do tego przyzwyczaić, rzeczywistość zmienia się za każdym razem kiedy tylko coś sobie zaplanuję.
Trzeba trochę wyluzować, odciągnąć myśli od złych wiadomości w kierunkach może błahych, może mało ważnych, ale właśnie takich pozytywnych, energetycznych, niosących dobre wiadomości i dobry humor.

Zamiast popadać w jesienną nostalgię we własnym domu chcę zrobić miły piątkowy wieczór. Taki zupełnie relaksujący, z wyłączonym telefonem, czasem tylko dla mnie, a może bardziej dla nas. Po to są jesienne wieczory, żeby odpocząć po energetycznym lecie, odprężyć się z książką w ręku, napić się najpyszniejszej herbaty z miodem, a może dla ciebie będzie to zupełnie coś innego.

Pomyślałam o przygotowaniu 30 inspiracji na poprawę dobrego humoru w jesienne, deszczowy, piątkowy wieczór:

  1. Upiec ciasto z jabłkami pachnące cynamonem
  2. Przejrzeć zdjęcia i zrobić sobie album
  3. Zaplanować zimowy wyjazd – na pewno się uda
  4. Spędzić wieczór w ciszy – taki totalny chill out
  5. Zrobić porządek w szafie
  6. Zrobić wieczór z degustacją wina i deską serów
  7. Zrobić sobie maraton filmowy
  8. Przeczytać dawno odkładane książki, a jeżeli nie masz pomysłu kilka fajnych pozycji w dobrej cenie znajdziesz na moim vinted KLIK
  9. Zrobić manicure i pedicure w ulubionym kolorze
  10. Zaprosić przyjaciółki i spędzić wieczór w dobrym humorze i zdrowymi słodyczami
  11. Zaprosić swojego chłopaka na randkę
  12. Wyjść na wieczorny spacer
  13. Zrobić gorącą kąpiel z olejkami w blasku świec, wieczór totalnego SPA
  14. Zrobić wieczór pozytywnego myślenia – można łączyć się ze znajomymi przez komunikator
  15. Napisać przyjaciółce 10 jej najpiękniejszych cech, a ona niech zrobi to samo dla ciebie ( ciekawe jak wiele pięknych rzeczy widzą u ciebie inni )
  16. Przespać się
  17. Wymyślić najfajniejsze prezenty mikołajkowe dla najbliższych
  18. Założyć swoją najpiękniejszą bieliznę
  19. Zacząć pisać dziennik pozytywnych zdarzeń z danego dnia
  20. Zrobić ognisko
  21. Posegregować kosmetyki i wyrzucić te zbędne
  22. Pośpiewać na całe gardło dla własnej przyjemności
  23. Zrobić sobie mapę marzeń na przyszły rok
  24. Posiedzieć w kawiarni przy oknie ( jak kawiarnie już będą otwarte)
  25. Zaprosić najlepszych znajomych i zrobić pyszne jedzenie niespodziankę
  26. Zrobić coś pierwszy raz
  27. Zrobić ulubioną pizzę
  28. Zrobić sobie wieczorną przejażdżkę autem
  29. Zrobić plan na fajne zadanie
  30. Pomyśl o sobie w piękny i ciepły sposób

Jak widać to nie są pomysły na coś niesamowitego i do tego wymagającego dużych funduszy, ale takiego domowego, wprowadzającego w dobry nastrój i stan relaksu na początek weekendu.

Continue Reading